Netwerkbijeenkomst 2 juli 2024: ‘Hoe bouw ik een doorgaande leerlijn vaardigheden’

Netwerkbijeenkomst 2 juli 2024: ‘Hoe bouw ik een doorgaande leerlijn vaardigheden’

Op dinsdag 2 juli 2024 vond de netwerkbijeenkomst ‘Hoe bouw ik een doorgaande leerlijn vaardigheden’ plaats bij de Hogeschool van Amsterdam.

Robin Mobron (voorzitter OPeRA-werkgroep generieke vaardigheden en decaan van het Keizer Carel College, rechts op foto) presenteerde de tool met een werkbaar proces voor duurzame implementatie van een leerlijn generieke vaardigheden en een strategie die gebaseerd is op succesvolle en bestendige implementaties in de praktijk. Verder interviewde hij diverse gastsprekers over best practices met implementatie leerlijnen generieke vaardigheden.
Roelof Eleveld (voorzitter OPeRA, links op foto) was de dagvoorzitter van de bijeenkomst.

 

Thema: ‘Hoe bouw ik een doorgaande leerlijn vaardigheden’
Zoals u weet zijn generieke vaardigheden van leerlingen en studenten essentieel om succesvol te kunnen studeren en in de maatschappij te functioneren. De Staat van het onderwijs, Het Pisa rapport: er zijn veel actuele inzichten die deze bevinding onderstrepen.

Bij de generieke vaardigheden horen vakoverstijgende competenties zoals problemen oplossen, samenwerken, digitale geletterdheid, zelfregulering, kritisch denken en studievaardigheden. Het vergt langere tijd voor leerlingen om deze vaardigheden eigen te maken.

Om die reden is een systematische en brede aanpak nodig en daarin ligt een belangrijke opgave voor het onderwijs. Om ervoor te zorgen dat leerlingen het vo afronden met de juiste vaardigheden die nodig zijn in het hoger onderwijs, is het ook van belang dat scholen in de regio hierin samenwerken en kennis met elkaar delen.

Uitdagingen
In de zoektocht naar een doorgaande leerlijn voor vaardigheden in het voortgezet onderwijs, stuiten we op uitdagingen: hoe kies je uit het diverse aanbod van checklists wat goed bij de school past. En wat zijn de criteria voor het implementatieproces van een leerlijn generieke vaardigheden waarvan duurzame resultaten verwacht kunnen worden?

Daarom heeft OPeRA in maart 2023 een werkgroep generieke vaardigheden geformeerd, die aan de slag is gegaan met het bedenken van een tool en een strategie die gebaseerd is op succesvolle en bestendige implementaties in de praktijk.

Tool
De werkgroep heeft inmiddels een tool ontwikkeld met een werkbaar proces voor duurzame implementatie van een leerlijn generieke vaardigheden, afgestemd op de unieke ontwikkeling/fase van de school/instelling. Tijdens deze netwerkbijeenkomst werd de tool gepresenteerd en werd er stilgestaan bij de fases van de ontwikkeling van een doorgaande leerlijn vaardigheden. Daarnaast kwamen diverse inspirerende gastsprekers met praktische ervaring in het werkveld aan het woord. Denk hierbij aan de Zichtbare Leerlijnentool van de UvA, het Vaardighedenraamwerk, Impuls Openlesmateriaal en nog veel meer.

Subgroepen
Na de plenaire presentatie gingen de deelnemers uiteen in drie subgroepen. In de subgroepen gingen deelnemers zelf met de tool aan de slag om de inzichten te kunnen benutten in de eigen praktijk. Daarnaast konden zij feedback geven op het concept, zodat de feedback en behoefte van de partners worden meegenomen bij de uiteindelijke ontwikkeling van de tool. Tot slot heeft de dagvoorzitter de subgroepen plenair gevraagd kort de belangrijkste ‘take-aways’ en feedback plenair te delen.

Resultaat
De tool is hier te bekijken.

Presentatie
U kunt de gehele presentatie van deze netwerkbijeenkomst hier downloaden.

Na de plenaire sessie gingen drie subgroepen aan de slag met een thema:

Subgroep 1: Tijdens deze sessie ‘Vaardigheden ervaren’ werd geen presentatie getoond, maar gingen deelnemers aan de slag met een opdracht Omgaan met tegenslagen die te vinden is op deze pagina van de website van de Vrije Universiteit Amsterdam.

Subgroep 2: Presentatie ‘Open lesmateriaal‘. In deze subgroep werd gebruik gemaakt van dit kwaliteitsmodel gemaakt door het programma Impuls Open Leermateriaal (IOL) en andere tools van het IOL. Daarnaast is er ook een handige Wikiwijs-pagina gemaakt waarin handige informatie staat bij een aantal criteria van het kwaliteitsmodel.

Subgroep 3: Presentatie ‘Vanuit het ho naar een doorgaande leerlijn in het vo‘.

Geen reactie's

Sorry, het is niet mogelijk om te reageren.

Blijf op de hoogte door je te abonneren op onze nieuwsbrief