
12 feb Het Studentsucces Centrum (SSC) Hogeschool Inholland ondersteunt bij studie én welzijn
Studentenplatforms voor en door studenten spelen een essentiële rol bij het bevorderen van inclusiviteit, toegankelijkheid en welzijn binnen een onderwijsinstelling. Bij het Studentsucces Centrum (SSC) van Hogeschool Inholland Amsterdam zorgt Sheovan Deira ervoor dat nieuwe Surinaamse studenten niet zelf het wiel hoeven uit te vinden.
Een community voor Surinaamse studenten: verbondenheid en peer support
Toen Sheovan Deira (29) uit Suriname naar Nederland kwam om Business Studies te studeren, ontdekte ze dat veel van de uitdagingen die ze tegenkwam gedeeld werden door andere internationale studenten.
Sheovan besloot daarom anderhalf jaar geleden als buddy een community op te richten voor Surinaamse studenten aan Hogeschool Inholland Amsterdam. Inmiddels telt deze community 64 leden die elkaar helpen met praktische én persoonlijke uitdagingen. Denk bijvoorbeeld aan het regelen van een werkvergunning. Dankzij deze gemeenschap hoeven nieuwe studenten uit Suriname het wiel niet opnieuw uit te vinden en voelen zij zich sneller thuis.
Een centrum gerund door studenten
De community van Sheovan maakt onderdeel uit van het Studentsucces Centrum (SSC). Vier jaar geleden is dat in het leven geroepen. Rutger Kappe, lector Studiesucces: “Uit onderzoek zagen we dat veel studenten een ondersteuningsbehoefte hebben. Daarnaast leidde corona ertoe dat studenten zich minder verbonden voelden met elkaar en met de hogeschool. We zochten een plek waar studenten zich thuis en gehoord voelen, en waar ook meteen een oplossing voorhanden is.” Dit werd het SSC. Het is een centrum dat gerund wordt door studenten, ondersteund door medewerkers van de hogeschool. Studenten kunnen er elke dag tussen 11.00 en 16.00 uur binnenlopen om even te relaxen of een spelletje te spelen, en er zijn altijd ‘buddy’s’ aanwezig. Dit zijn studenten die getraind zijn om vragen van andere studenten te beantwoorden en als dat nodig is door te verwijzen. Inmiddels heeft elke locatie van Inholland zo’n centrum.
Expertisegroepen: ondersteuning op maat
Er zijn vier expertisegroepen binnen het Studentsucces Centrum (SSC): een groep die studenten helpt met taal, een groep die workshops en activiteiten organiseert, een groep van en voor internationale studenten en een groep die zich richt op peercoaching. Elke expertisegroep wordt begeleid door een docent of medewerker die inhoudelijk op het thema is ingevoerd.
Daarnaast bestaan er binnen het SSC verschillende community’s, zoals voor Surinaamse studenten, studenten met autisme en internationale studenten. Deze community’s, elk onder leiding van een coördinator, organiseren hun eigen activiteiten. Marije: “Elke community heeft zijn eigen activiteiten, maar we laten deze altijd op een open plek plaatsvinden, zodat ook andere studenten kunnen aansluiten. Zo trad laatst een Surinaamse zanger op voor de hele school.” Met deze opzet, waarin expertisegroepen en community’s elkaar aanvullen, ontstaat een ondersteunende omgeving waarin studenten zich thuis en verbonden voelen.
Aanspraak door buddyshirt
Sheovan haalt veel voldoening uit haar werk als buddy voor het SSC waar ze naast ondersteuning van medestudenten ook coördinerende taken op zich neemt. In tegenstelling tot de meeste buddy’s die vier uur per week werken, heeft Sheovan een contract voor zestien uur. Ze zorgt voor de dagelijkse organisatie, zoals het beantwoorden van e-mails en het regelen van roosters, en draagt daarbij een herkenbaar buddyshirt, waardoor ze vaak op de gang wordt aangesproken. Daarnaast fungeert ze als schakel tussen de buddy’s en medewerkers voor zaken zoals budget en andere praktische ondersteuning. Het SSC bereikt studenten via e-mail, WhatsApp-groepen en een Instagram-pagina.
Toekomst: naar brede bekendheid en toegang voor iedereen
De positieve impact van de SSC-community is duidelijk zichtbaar. Studenten voelen zich beter ondersteund en ervaren minder obstakels in hun leeromgeving. Het initiatief van Sheovan voor een community voor Surinaamse studenten wordt ook uitgerold naar andere locaties van Hogeschool Inholland. Rutger Kappe, lector Studiesucces, benadrukt het belang van deze bekendheid: “Het zou mooi zijn als uiteindelijk iedereen weet dat het SSC bestaat en als vanzelfsprekend wordt ervaren.” Hiermee wordt een belangrijke stap gezet richting een onderwijsomgeving waarin alle studenten, ongeacht hun ondersteuningsbehoefte, zich thuis voelen en de hulp krijgen die ze nodig hebben.
Auteur: Thijs de Lange
Gepubliceerd op ecio.nl/blogs: SSC Hogeschool Inholland ondersteunt bij studie én welzijn – ECIO
Sorry, het is niet mogelijk om te reageren.